Download

PARMAK İZİ OKUYUCU

Parmak İzi Okuyucu


Geçiş Kontrol Sistemleri  bugün uluslararası platformda da en fazla talep gören ve teknolojiyle beraber gitgide daha da genişleyen bir sektör halini almıştır. Akıllı kartların devreye girmesinden sonra personel takip sistemleri, yemekhane sistemleri, yetkileri sınırlama gibi çoğu alanda yüksek düzeyde güvenlik elde eden şirketler, bilgisayar programları vasıtasıyla da istedikleri verilerin raporlanmasını da yapabilirler. Parmak izi okuyucu kartlı sistemleri bir adım öteye taşımış böylece kullanım hızı, basitlığı ve sağladığı güvenlik açısından çok daha üst seviyede bir sistem ortaya koymuştur.

Parmak izi okuyucu biyometrik sistemlerin bir ayağıdır. İris tanıma, ses tanıma veya yüz hatları gibi kişilere özel fiziksel özellikleri kullanarak işleyen biyometrik sistemler arasında şu an parmak izi sistemleri en yaygın olanıdır. Genel olarak sistem parmak izi okuyucu, ana bilgisayar ve program üçlüsüyle işler. Örneğin bir şirket çalışanı ilk önce parmak izini, parmak izi okuyucuya okutarak taratır. Kişi istenilen birçok bilgiyle beraber, isim, sigorta numarası, şirketteki pozisyonu vb. bilgisayar vasıtasıyla veri tabanına kaydolur. Sonraki bir adımda bu kişinin geçiş izinleri belirlenir.

Yine program vasıtasıyla parmak izi sistemleri nde kişinin otoparka girişi, hangi departman kapılarını açabileceği, hangi departmanlar arası izinli olduğu belirlenir. Bu ilk kayıttan sonra şirket çalışanı, parmak izi okuyucu bulunan her yerde yetkilerine bağlı olarak geçiş hakkı elde etmiş olur.

Parmak izi okuyucu personelin ve ziyaretçilerin geçiş esnasında parmak izi tanıma işlemini hafızasına kaydetmektedir. Daha sonrasında hafızasında bulundurduğu kayıtları parmak izi okuyucu programına aktarma işlemini entegre çalıştığı yazılım sayesinde gerçekleştirmektedir.

Eğer bir kişinin parmak izi, parmak izi sisteminde görülmüyorsa o kişi netlikle geçiş veya kullanım izni elde edemez. Parmak izi kişiden şahsa kesinlikle değişir. Hiçbir biçimde kopyalanması veya devredilmesi olası değildir. Bu da sistemde kayıtlı olmayan davetsiz kişilerin hiçbir şekilde sistemi çalıştıramaması anlamına gelir.

Günümüzde geçiş kontrol sistemleri bünyesinde yer alan parmak izi sistemleri hem kurulumu hem de kullanımı son derece basitlaşmış sistemlerdir. Parmak izi sistemleri ndeki ana unsurlarden biri olan parmak izi okuyucuları son derece ufak boyutlarda ve her yere monte edilebilecek biçimde üretilmektedirler. Günümüzde dizüstü bilgisayarlara bile parmak izi sistemlerini kurmak mümkün olmaktadır. Bu biçimde bilgisayardaki gizli veriler netlikle diğer kişilerden korunmuş olur.

Parmak izi okuyucu sistemleri askeri kuruluşlar, bankalar ve kurumsal şirketler tarafından yoğun şekilde talep görmektedir. Genellikle gizli arşivi olan veya dşayetli malları bulunan şirketler erişimi en basit ve hızlı biçimde önlemek adına parmak izi sistemlerini kullanırlar. Bu biçimde güvenlik tedbirleri için birden fazla adam çalıştırmak, kamera sistemi kurmak veya takip için ayrı birimler oluşturmaya gerek kalmaz.

Parmak izi okuyucu bakımından güvenliğin önemi ne derece çok olursa olsun, bu güvenilirliğin maliyeti de önemlidir. İlk bakışta geleneksel sistemler daha ucuz gibi görünse de bir müddet sonra kaybedilen anahtarlar veya kartlar, çalınan şifreler veya işten çıkarmalarla beraber sistemin sürekli yenilenmesi gerekmeye başlar ki bu da maliyeti yükseltir.

Oysa parmak izi okuyucu sistemleri bilgisayar programı vasıtası ile kişileri birkaç dakika içerisinde yetkilendirmek veya sistem dışı bırakmak mümkün olabilir. Parmak izi şahsa özgü olmasından ikinci bir araçla güvenilirliği desteklemenin gereği yoktur. Üstelik böylece geçişler de son derece hızlı ve basit yapılır. Herhangi bir araç kullanmadan yetkili kişiler birkaç saniyede geçiş yapabilirler.

Biyometrik sistemler arasında erişilmesi ve kullanılması en basit olan parmak izi tanıma,
günümüzde sıkça kullanılan bir biyometrik sistemdir. Hali hazırda bankaların insansız para prosedürleri için
kullandıkları ATM makinelerinden tutun personel devamlılığını kontrol etmek için kullanılan sistemlere
kadar son derece geniş bir Aralıkta kullanılmaktadır. Elbette ki bu sistemlerin ilk kullanım dönemlerinda da
aldatmak ve erişim izni olmayan yerlere girebilme amaçlı teknikler uygulanmıştı. Örneğin suda
eriyebilen ve hayvansal yağlar kullanılarak yapılan jelâtin kâğıdından parmak izinin kalıbını alma ya da
optik olarak alınan parmak izinin diğer bir parmak okuyucudan geçerken iz yerlerine denk düşecek
biçimde karartılması sağlanabilmektedir. Bunun üzerine parmak izini okumakla kalınmayıp insanın vücut
ısısını ya da parmak damarlarından geçen kandaki oksijen miktarını alma gibi tekniklerle güvenilirliğin
arttırılması sağlanmaya çalışılmaktadır. Nispeten bu programlar ile parmak izi
okuma ve kullanımı daha güvenilir olmasından bankaların ATM makinelerinde de kullanılmaya
başlanmıştır.
PARMAK İZİ OKUYUCU ile ilgili daha detaylı bilgilendirme için lütfen iletişime geçiniz..
Profesyonel Web App Tasarım
© 2017 | Her hakkı saklıdır.