Download

Kartlı Geçiş Sistemleri (RFID)

Kartlı Geçiş Sistemleri Nedir?


Kartlı geçiş sistemleri, kolayca, kişilere verdiğiniz bir kart ve bu kartı okuyarak kişinin/çalışanın/misafirin/aracın giriş, çıkış saatlerini kaydeden, ilgili kapı/bariyer/turnikenin açılmasını/kapanmasını sağlayan bir okuyucu sistemidir.

Kartlı geçiş sistemlerinde, kişinin okuttuğu kart sonucunda

-Bir kapı/bariyer vb. kendiliğinden açtırılabilir
-Bir turnikeli giriş sistemi kendiliğinden çalıştırılabilir
-Karttan ücret/kontür düşülebilir (Yemekhanelerde takip sistemlerinde olduğu gibi)
-Ya da yalnızca kişinin giriş ve çıkış saatleri raporlanabilir (öğrenci kartlı geçiş sistemleri veya yurt kartlı geçiş sistemleri gibi)
Kartlı geçiş sistemleri aracılığı ile belirli bir mahale giriş ve çıkışlar kontrol altına alınabileceği gibi girişten sonra belirli bölümlere belirli şahısların girişine izin verilip verilmeyerek herkezin yalnızca kendi izinli olduğu alanda dolaşması sağlanabilir. Gizli bölümlere yetkisiz kişilerin girişlerinin önüne geçilebilir.

Günümüzde kartlı geçiş sistemlerinde çok farklı teknikler kullanılmaktadır.

Geçiş Kontrol Sistemi Proximity diye tabir edilen, içerisinde elektronik olarak bir kimlik bilgisi barındıran kartlarla yapılabileceği gibi daha profesyonel çözümler olan biyometrik sistemlerle de geçiş denetimi sağlanabilmektedir.(Parmak İzi Tanıma Sistemleri,,İris ve Retina Tanıma Sistemleri,Yüz Tanıma Sistemleri)Kartlı Geçiş Sistemleri Nelerden Oluşur? Maliyetleri Kalemleri Nelerdir ?

Kartlı geçiş sistemlerinde kullanılar parçalar ve olası maliyet kalemlerine değinecek olursak:


1-Kart Okuyucu:

Kart Okuyucu (Reader) lar Proxmity kartları okuyan Cihazlardır.Eğer kart okuyucuya okutulan kart Access Kontrol Sistemine tanıtılmış bir kart ise ve o karta yetki verilmiş ise kart okuyucu kartı okur ve kontrol ettiği kapıyı,turnikeyi ,bariyeri vb.giriş cihazlarının açılmasını sağlar.

Eğer bir kapının hem giriş hem de çıkışında kart ile açılması isteniyor ise kapı başına iki adet kart okuyucu kullanılmalıdır.

Kart okuyucular, kapıya yakın bir yere monte edilirler ve LIYCY tabir edilen zayıf akım kabloları ile bir sonraki maddede anlatılan panellere bağlanırlar. Bu kablolar ile kart okuyucuların enerji beslemesi ve okunan sinyalin panele iletimi sağlanır. Direkt bilgisayar ağı (TCP/IP) sayesinde merkezi yönetim programı ile haberleşenleri de mevcuttur. IP destekli bu okuyucular bir aşağıda anılan kartlı geçiş sistemi paneli ihtiyacını ortadan kaldırır.

Tüm bu kablolamanın maliyeti, mesafeye bağlı olarak parametrelik gösterebilir.

Kartlara dair bir diğer maliyet kalemi de baskı maliyetidir. Kartların üzerine personel bilgilerinin basımı için özel yazıcılar kullanılmaktadır.

Kart kayıpları, sürekli kart maliyeti, baskı maliyeti anlamına gelebilir.

Kartlar elden ele dolaşabilir. Bu nedenle parmak izi sistemleri kadar güvenilir değillerdir.

2-Kartlı Geçiş Sistemi Paneli:

Kapılara, bariyerlere, turnikelere vb monte edilen kart okuyucuların kablolarla bağlandıkları elektronik kartlar/panellerdir. Sistemin beyni konumundadırlar. Kart bilgilerini, kullanıcı bilgilerini belleklarında tutabilir, yangın kontrol paneli, alarm sistemi gibi pekçok yerden kapıları açmak üzere tetik alabilir ve siren, ışıldak vb gibi birçok bileşene tetik verebilirler.

Piyasada birçok marka ve modeli bulunmaktadır.2'li 4'lü ve 8'li biçiminde tabir edilen modelleri mevcuttur. Burada belirtilen rakamlar, panele bağlanabilecek kart okuyucu sayısını göstermiştir. Örneğin 4 adet kapının hem giriş hem de çıkışlarında kart okuyucu kullanılacak ise, toplam 8 adet kart okuyucu kullanılacağından 8'li panel tercih edilmelidir.

Kartlı geçiş kontrol sistemi panellerinde genelde çoğu panel peşi sıra bağlantı kurarak yüzlerce kart okuyucudan oluşan sistemler kurulabilir.

Panel tercihi yaparken, iletişim hızı, panel üzerindeki prosedürci, kayıt altına alabildiği olay sayısı, hafıza büyüklüğü, korumalı dizaynı, üzerinde pil barındırıp barındırmadığı, giriş ve çıkış modüllerinin sağlamlığı göz önüne alınmalıdır. Merdiven altı tabir edilen çok ucuz ürünler kullanmak yatırımınızın hızlıca çöpe dönmesine yol açabilir.

Panellerin ve kart okuyucularının enerji nettilerine karşı UPS ile beslenmesi ve enerji giriş ve dağıtım noktalarında 7/24 çalışacak aygıtlar olmalarından kaynaklı endüstriyel tipte adaptör kullanılması gereklidir.

3-Personel Devam Kontrol Programı:

Proximity kartların tanıtıldığı ya da biyometrik olarak kişinin belirli biyometrisinin (parmak izi, göz tanıma v.b.) tanımlandığı,kişi yetkilerini atandığı (kim hangi kapıdan ne zaman geçer) ,kullanıcıların hangi geçiş noktalarından giriş, hangi kapıdan çıkış yaptığının takip edildiği sistemin program kısmına denir.

Kartlı geçiş kontrol sistemi programı ile geçiş denetimine ait çoğu raporlama alınabilir ve kontrol yapılabilir. Binanın içinde olan kişiler, dışarda olan kişiler, kimin hangi noktada olduğu, mesaiye geç gelenler, erken çıkanlar vb. Bu veriler kullanılarak maaş hesaplamaları yapılabilir, öğrenci kartlı girişleri, yurt giriş sistemleri, site, okul giriş çıkışları, kantin yemekhane kontrolleri yapılabilir.

4-Acil Durum Butonu:

Acil durumlarda,elektrikler kesildiğinde ya da Elektrikli Kapı Kilitlerinde herhangi bir arıza meydana geldiği zaman insanların içerde mahsur kalmasını engellemek maksadıyla kapının elle ulaşılabilir kısmında bulunan camlı butondur. Acil Durumda cam kırılıp düğmea basılarak bağlı olduğu kapının serbest kalması sağlanabilir.

5-Elektrikli Kilit:

Kartlı geçiş sistemlerinde belirli bir bölgeye giriş çıkış kapılarının Geçiş kontrol sistemi ile kontrol edilmesini sağlamak için kapılara normal kilit yerine takılan elektrikli kilit mekanizmalarıdır.İki Farklı çeşitte Kilit Bulunmaktadır.
a)Elektrikli Kilit(Strike)
b)Manyetik KilitKartlı Geçiş Sistemi Maliyet kalemlerini kabaca sıralayacak olursak:

Kart maliyeti (Kartın kalitesine ve güvenlik özelliklerine göre değişir), kart baskı maliyeti, kayıp kart maliyeti, kart okuyucu maliyeti, kart okuyucu panel maliyeti, kart okuyucular ile paneller arasında çekilecek kablo maliyeti, panelleri besleyecek olan adaptör ve ups maliyeti, panelleri merkezi program ile konuşturacak ağ kablosu ve kablolama maliyeti, merkezi program ve raporlama maliyeti (server, işletim sistemi, veritabanı lisansı + merkezi program ve modüllerinin maliyeti), Yıllık bakım maliyeti, acil durum düğmesi maliyeti, elektrikli kilit maliyeti.

ÖZET

Kartlı geçiş sistemleri oldukça etkin güvenlik ve kontrol sistemleridir. Özellikle ziyaretçi denetiminde vaz geçilmez nedenlerdır. Ancak birçok bileşenden oluşan bu sistemler parmak izi denetimi kadar güvenlik sağlamadıkları gibi, parmak izli sistemler kadar verimli de değillerdir.

Özellikle fabrika, yurt, üniversite kampüsü, hastane gibi ortamların kartlı geçiş sistemleri ile donatılması gerek güvenilirği, gerekse verimliliği arttırıcı nedenlerdendır
Profesyonel Web App Tasarım
© 2017 | Her hakkı saklıdır.